UWAGA!

Od 25 maja 2018 r. organem właściwym w zakresie ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowa strona internetowa urzędu jest dostępna pod adresem: www.uodo.gov.pl.

Materiały zamieszczone na stronie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dostępnej pod adresem www.giodo.gov.pl mają charakter archiwalny.

POZOSTAŃ NA STRONIE ARCHIWALNEJ (GIODO)

Czy szkoła posiadająca rejestr uczniów realizujących obowiązek szkolny w innych szkołach powinna zgłosić taki zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych?

Metadane
Podmiot udostępniający: Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację: Małgorzata Kałużyńska-Jasak 2010-04-09
Wprowadził‚ informację: Robert Czapski 2010-04-09 13:48:30
Ostatnio modyfikował: Robert Czapski 2013-11-28 12:56:59

Odpowiedź

Tak, gdyż zbiór ten nie dotyczy osób uczących się w tej szkole, a tylko taki jest zwolniony z  rejestracji.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 40 ustawy o ochronie danych osobowych administrator danych jest obowiązany zgłosić zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO), chyba że zachodzi jedna z przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 1-11 ustawy. A zatem w myśl wskazanego w tym przepisie pkt 4, z obowiązku rejestracji zbioru danych zwolnieni są m. in. administratorzy danych prowadzący zbiory danych osób u nich uczących się. Oznacza to, że z obowiązku rejestracji zwolnione są szkoły prowadzące zbiory danych osób, które się w nich uczą. Natomiast, jeśli szkoła przetwarza (np. tylko przechowuje) zbiory danych osób, które de facto uczą się w  innych placówkach oświatowych, wówczas wskazana wyżej przesłanka zwolnienia z  rejestracji nie ma zastosowania. Tym samym takie zbiory danych osobowych powinny zostać zarejestrowane u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Ostatnie aktualności